Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem
Jak to vypadalo na vesnicích v předchozích 200 letech? To zjistíte ve skanzenu v Přerově nad Labem, který patří k nejstarším regionálním muzeím v přírodě v Evropě. V centru obce, kousek od místního renesančního zámečku, stojí Polabské národopisné muzeum, které vás seznámí s životem a kulturou středního Polabí od poloviny 18. století do poloviny 20. století. Těšte se na téměř 40 objektů lidové architektury, historické kroje a mnoho zajímavých informací.
Zájem o národopisná témata odstartoval koncem 19. století. První takový skanzen vznikl v roce 1891 ve Švédsku, o pouhé 4 roky později bylo založeno muzeum v přírodě také v Čechách (historicky čtvrté v Evropě). Zasadil se o to místní šlechtic a cestovatel Ludvík Salvátor Toskánský, který byl příslušníkem Habsburského rodu.
Chalupy, stodoly, škola i výstavy
Prvním objektem muzea byla staročeská chalupa z počátku 18. století. Muzeum se postupně doplňovalo, bylo sem dovezeno mnoho dobových předmětů a dokonce i celé budovy. V současnosti skanzen tvoří takřka 40 budov lidové architektury, a to na ploše 2 hektary. Uvidíte zde 9 chalup, 7 špýcharů (sýpek), 4 stodoly, kapličku, myslivnu a další drobné objekty.
Tip pro rodiče: Na webu muzea můžete dětem stáhnout hrací listy Od chalupy k chalupě, které malé zvědavce provedou skanzenem hravou formou. Nechybí v nich zajímavé kvízy či křížovka.
Budovy jsou uspořádány tak, aby co nejvíce připomínaly skutečnou staročeskou vesnici. V jednotlivých objektech jsou umístěné nejrůznější expozice a artefakty, které jsou doplněné i figurínami v tradičních krojích a oblečení. Uvidíte expozici mlynářství, nahlédnete do školy, kam skutečně dříve chodily děti, nebo si přivoníte k zahrádce našich babiček. Zkrátka – seznámíte se tu dokonale se životem na polabské vesnici.
Dobré vědět: V průběhu roku se zde konají nejrůznější doprovodné akce a výstavy s národopisnou tématikou. Pravidelně tu pořádají např. vánoční či velikonoční akce.
Praktické informace
- Otevírací doba: celoročně pondělí–neděle v čase 9:00–17:00
- Do skanzenu je možné jít se psem (s vodítkem a náhubkem, psi nesmí do vnitřních prostor; poplatek 20 Kč)
- Zhruba 200 m od skanzenu je bezplatné parkoviště u kostela