Frýdlantská rozhledna
Na Resselově kopci nad Frýdlantem se v nadmořské výšce 399 m n. m. od roku 1907 tyčí kamenná rozhledna. Je vysoká 20,8 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 18,6 m. Okolo se nachází sportovní areál využívaný k pořádání turistických či sportovních aktivit.
Historie rozhledny
Roku 1890 vystavěl tehdy čerstvě založený okrašlovací spolek na Resselově kopci patnáctimetrovou vyhlídkovou věž. Z důvodu zchátralosti byla ale roku 1906 stržena a na jejím místě vznikla 21 metrů vysoká cihlovo-kamenná rozhledna. Později k ní bylo přistavěno i malé pohostinství a nedaleko také divadlo v přírodě a taneční parket.
Pamětní deska na východní straně věže dnes připomíná podnikatele v oboru truhlářství Josefa Haupta, který se významně podílel na stavbě rozhledny. Na západní straně věže je pak pamětní deska stavitele Antonína Dresslera, který složil 1000 korun jako základní částku na stavbu.
Zajímavost: Celá stavba stála tehdejších 9000 korun, slavnostní otevření proběhlo 30. dubna 1907.
Rozhledna fungovala až do roku 1945, po 2. světové válce začala chátrat a v 50. letech byla uzavřena a přebudována na letecký maják. Věž byla znovu převzata TJ Frýdlant začátkem 80. let, důkladně opravena a opět otevřena veřejnosti.
Výhled na Frýdlant, Lužické hory i Ještěd
Uvnitř věže jsou točité schody po směru hodinových ručiček, které vedou k balkonku. Dalších 48 schodů vás dovede na hlavní vyhlídkový ochoz. Posledních 10 kovových schůdků vede na úplný vrchol věže, ten je ale veřejnosti nepřístupný. Z Frýdlantské výšiny je výhled na okolí (částečně stíněn stromy) Frýdlantu s hradem a zámkem, Lužické a Jizerské hory i Ještěd.
Jak se k rozhledně dostanete?
K rozhledně můžete dojet autem z Frýdlantu, pěšky je to pak jen 150 metrů. Kolem vede také žlutá turistická značka (z centra města je to k rozhledně asi 2 km), naučná stezka Putování za vodou a po cyklostezce se sem snadno dostanete i na kole.