Marsa Alam spolu s Hurghadou tvoří nejoblíbenější dvojici destinací u Rudého moře v Egyptě, na záda jim dýchá ještě Marsa Matrouh. Zatímco Hurghada je skvělou volbou kam do Egypta s dětmi, Marsa Alam je oblastí zaslíbenou milovníkům šnorchlování díky nádherným korálovým útesům. Marsa Matrouh na pobřeží Středozemního moře slibuje kratší let, krásné pláže a výlet do pouště Siwa nebo do Alexandrie.

Kam do Egypta: nejlepší destinace
Objevte tajemství pyramid i nádherných pláží
Vydejte se po stopách faraonů, navštivte pyramidy v Gíze nebo Údolí králů a královen v Luxoru, zažijte jedinečnou plavbu po Nilu a nezapomeňte ani na odpočinek u Rudého či Středozemního moře. Obdivujte starou Káhiru a poznejte Alexandrii, která byla srdcem helénské civilizace. Egypt je připraven vás okouzlit.
Vydejte se po stopách faraonů, navštivte pyramidy v Gíze nebo Údolí králů a královen v Luxoru, zažijte jedinečnou plavbu po Nilu a nezapomeňte ani na odpočinek u Rudého či Středozemního moře. Obdivujte starou Káhiru a poznejte Alexandrii, která byla srdcem helénské civilizace. Egypt je připraven vás okouzlit.
5 největších zajímavostí Egypta
Poznejte Egypt: nejlepší destinace




Tipy na výlety v Egyptě
Plavba po stopách faraonů
Některé ze zážitkových a poznávacích zájezdů do Egypta zahrnují také plavbu po řece Nil. Směr plavby se určuje většinou dle počasí a aktuální kapacity lodí. Nejčastěji se vyplouvá z Luxoru do Asuanu nebo naopak, k dostání jsou ale i zájezdy s plavbou po Nilu z Káhiry. Tím největším lákadlem plavby je jedinečná perspektiva, kterou při jízdě autem či autobusem rozhodně nezažijete. Zároveň vás výletní loď dopraví na místa, která by vás třeba nenapadla navštívit a byla by to velká škoda.
Jedním z unikátních míst je například Asuánská přehrada. Právem je považovaná za technický klenot 20. století a skládá se ze dvou částí. Starší Nízké asuánské přehrady a nové Vysoké asuánské přehrady, neboli Násirova jezera. Právě Násirovo jezero je jednou z největších přehradních nádrží na světě. Na západním břehu jezera se pak můžete vydat ještě na výlet ke skalním chrámům Abú Simbel, kterým se přezdívá Osmý div světa.
Saharská oáza Síwa
Ze Středomořského pobřeží Egypta si určitě udělejte výlet do saharské oázy Síwa. Obydlený klenot uprostřed pouště je izolovaný od zbytku Egypta a je jedním z mála míst, kde se doposud udržela jedinečná berberská kultura. Oslní vás přírodou i památkami a nabídne vám koupání v termálních pramenech, z nichž jeden se jmenuje po samotné Kleopatře, která se v něm měla údajně láznit.
Duny, termální prameny i solná jezera
Kromě termálních pramenů jsou zde ještě četná solná jezera – přírodní bazény slanější než Mrtvé moře, do nichž se můžete zkusit ponořit (ale spíše vás bude voda krásně nadnášet). Sůl z jezírek se využívá také pro výrobu mnohých suvenýrů. Projděte se ve stínu palem a olivovníků nebo se naopak vydejte jeepem na velké písečné duny v poušti.
Památky a kultura
Síwa je jedním z mála míst v Egyptě, kde žijí Berbeři, jejichž kultura se zde udržela po staletí. Kochejte se jedinečnou architekturou plnou domků z bahenních cihel, které udržují příjemný chlad i v obřích vedrech. Určitě si nezapomeňte pořídit některý z tradičních výrobků, jako jsou ručně vyráběné šperky, tkané koberce či oděvy.
Mezi další zajímavosti patří například Hora mrtvých se skalními hroby, pozůstatky chrámu boha Amona, starověká hrobka Si-Amuna s krásnými freskami či opuštěné město Shali.
Kam jet do Egypta šnorchlovat?
Egypt se pyšní některými z nejlepších lokalit na šnorchlování na světě, především díky Rudému moři, jeho průzračné vodě, bohatým korálovým útesům a pestrému podmořskému životu.
Výlety z Marsa Alam se šnorchlováním
Marsa Alam je oblíbeným letoviskem díky výskytu korálových útesů. Chcete-li navíc pod vodou pozorovat obří karety, rejnoky či vzácné dugongy, vydejte se do lokality Abu Dabbab, přesněji podél severní a jižní části laguny. Hejna delfínů a manty pak potkáte nejčastěji v oblasti Shaab Samadai, která je už dnes přezdívaná Dolphin House. Ideálně vyrazte ráno, kdy jsou delfíni nejaktivnější.
Tip: Patříte k příznivcům adrenalinu? Šnorchlovat můžete i se žraloky, a to u korálového útesu Elphinstone. Kladivouny a žraloky dlouhoploutvé můžete pod vodou spatřit hlavně ráno.
Šnorchlování v Hurghadě
Korálových útesů zde moc nepotkáte, ale můžete se jim přiblížit na výletě z Hurghady lodí. U písečného ostrova Giftun budete moci pozorovat nejen koráli, ale i překrásné murény, klauny a perutýny. Nejkrásnější útesy se nachází u pláže Mahmya, která je chráněnou oblastí. Jsou tu ideální podmínky pro začátečníky i zkušené šnorchlisty.
Podvodní výlet do Sharm El Sheik
Nádherné korálové útesy, exotické murény a barakudy, sem tam delfín… Vody Národního parku Rás Mohammed jsou naprosto okouzlující, právem se jedná o jednu z nejslavnějších lokalit pro potápění na celém světě. Šnorchlovat můžete jak z pláže, tak z lodi. Nedotčené korálové útesy, rejnoky, kladivouny a hejna ryb pak najdete u ostrova Tiran, který je přístupný pouze lodí. Pozor si zde dejte na silné mořské proudy.
Výlet ke spojnici dvou moří
Spolu s Panamským patří Suezský průplav k nejdůležitějším umělým vodním cestám na světě. Propojuje Rudé a Středozemní moře, usnadňuje obchodní cesty z Evropy do Asie. Za vidění stojí už pro svou obrovskou rozlohu, ale pozorovat zde můžete pochopitelně také gigantické nákladní lodě, které proplouvají mnohdy jen pár metrů od břehu.
Na několika vyhlídkových místech, například v Ismailii nebo Port Saidu, můžete pozorovat obří lodní konvoje, které zdolávají kanál zcela bez použití zdymadel. Ta totiž na Suezském průplavu nejsou potřeba, protože je vybudován na úrovni mořské hladiny. Průplav byl otevřen roku 1869, byl svědkem Suezské krize v roce 1956 a dočkal se řady modernizací. O jeho stavbě, provozu i významu se toho nejvíc dozvíte v Suezském muzeu v Ismailii.
Výlet na Sinajský poloostrov
Poloostrov Sinaj skrývá hned několik pokladů světového věhlasu. Jeho jižní část je opravdu zemí zážitkům zaslíbenou. Vydejte se po stopách jednoho z nejvýznamnějších biblických příběhů nebo zavítejte do překrásného národního parku.
NP svaté Kateřiny a hora Sinaj
Je to právě hora Sinaj (arabsky Jebel Musá) v Egyptě, která je považována za horu, na které Mojžíš dle Bible převzal od Hospodina kamenné desky s Desaterem. Celá lokalita spadá pod NP svaté Kateřiny. Výstup na horu Sinaj s řeckým pravoslavným kostelem a malou mešitou můžete spojit s procházkou k ortodoxnímu klášteru této světice, který je zapsán na seznamu UNESCO. Poblíž se pak tyčí ještě nejvyšší vrchol Sinaje i Egypta, hora sv. Kateřiny (2 642 m n. m.).
Národní park vás však naláká nejen na sakrální památky, ale i na jedinečnou faunu a flóru, kterou jinde neuvidíte. S trochou štěstí zde můžete pozorovat kozorožce, hyeny, desítky druhů plazů, z nichž je spousta i chráněných. Narazit ale můžete třeba i na gazelu nebo sinajského leoparda.
Národní park Rás Mohammed
Nejznámější chráněná oblast Egypta je současně rájem milovníků šnorchlování a potápění. Místní korálové útesy jsou téměř nedotčené a v jejich okolí žije nespočet exotických mořských živočichů. Pozorovat tu můžete manty, karety, dugongy, delfíny i žraloky, nespočet druhů ryb i korýšů. Do lokality spadají i dnes již saúdskoarabské ostrovy Tirán a Sanáfír. Oblast má rozlohu 850 km² a je prvním NP v Egyptě. Čím se budete kochat na pevnině? Tato část je především v poušti, kde vás okouzlí vzrostlé mangrovníky a exotické ptactvo.
Poznávací dovolená v Egyptě
Pokud pro vás dovolená v Egyptě znamená hlavně cestu po stopách faraonů, za jedinečnou historií helénské civilizace nebo objevování kontrastů staré a nové Káhiry, vyrazte na poznávací zájezd s bohatým programem. Vydejte se za památkami nebo na plavbu po Nilu.
Nejslavnější památky v Egyptě
Výlet k nejslavnějším pyramidám
Monumentální stavby staré 4500 až 5500 let sloužily jako hrobky egyptských panovníků. Jsou jedinečným symbolem moci a dokladem významu, jaký Egypťané přikládali posmrtnému životu. Nejznámějšími oblastmi, kde můžete pyramidy navštívit, jsou Gíza, Sakkára a Dahšúr, všechny v blízkosti Káhiry.
Pyramidy v Gíze
Velká pyramida (též Chufuova či Cheopsova) je největší na světě a také jediným dodnes zachovaným divem světa z původních sedmi starověkých divů. Faraon Chufu (Cheops) ji nechal postavit okolo roku 2560 př. n. l. a dosahovala výšky 146,6 m (dnes cca 138,8 m). Vedle ní stojí Rachefova (či Chefrénova) pyramida. Působí vyšší, protože stojí na vyvýšeném podloží, ale měří asi 136 m. Jako jediná má částečně zachovalý původní vápencový plášť na vrcholu. Součástí jejího komplexu je Velká sfinga s tělem lva a hlavou faraona Rachefa.
Naopak nejmenší je v Gíze Menkaureova pyramida s výškou asi 61 m, její dolní část tvoří odolná růžová žula. V 19. století v ní byly nalezeny zbytky sarkofágu.
Pyramidy v Dahšúru
Ojedinělým úkazem mezi pyramidami je lomená pyramida Chufuova otce, faraona Snofru. Její spodní část má strmější úhel a horní je zploštěná. Je možné, že jde o přechodový model mezi stupňovitými a hladkými pyramidami. Lepší, nejpozvolnější tvar pod úhlem 43° má Červená pyramida. Jméno nese podle červených pískovcových bloků, které z ní byly použity na další stavby.
Pyramidy v Sakkáře
Právě v Sakkáře najdete nejstarší egyptskou pyramidu – Džoserovu. Je stavěna stupňovitě, tedy uvidíte předchůdkyni pozdějších hladkých pyramid. Byla obehnána zdí z vápencových kvádrů, z nichž je sama postavena. V mohutné stěně bylo asi 15 bran, ovšem skutečně průchozí byla pouze jedna.
Památková oblast Luxoru a západního břehu Nilu
Podél řeky Nil se rozprostírají . Na západním břehu můžete navštívit Údolí králů, Údolí královen a Memnonovy kolosy, východní břeh patří luxorským chrámům a starověkému Karnaku.
Hrobky králů a královen i slavný chrám
Údolí králů je rozsáhlý královský hřbitov mezi skalami. Byly zde pohřbeny desítky faraonů, mezi nimi například Ramesse IV či Tutanchamon, jehož hrobka je jednoznačně nejslavnější. Poklady z ní mají být vystaveny ve Velkém egyptském muzeu. Ne všechny hrobky lze navštívit v rámci jedné vstupenky, např. do Tutanchamonovy je nutno mít lístek zvlášť. Nedaleké Údolí královen je sice méně navštěvované, ale význam má obrovský. Např. hrobka královny Nefertari je jedním z nejzachovalejších pokladů starého Egypta.
V těsné blízkosti Údolí králů se nachází také slavný chrám královny Hatšepsut, která byla nejdéle vládnoucí ženou v egyptských dějinách. Monumentální terasovitá stavba je vytesaná do skal a vy si zde můžete projít všechny tři terasy, prohlédnout vzácné reliéfní rytiny i sochy královny. Co pak cestou k chrámům a hrobkám nemůžete minout, jsou Memnonovy kolosy - dvě obří sochy faraona Amenhotepa III.
Historický Luxor a Karnak
V srdci města Luxor vás ohromí už samotný Luxorský chrám, jehož vstup hlídají dvě gigantické sochy Ramsese II. a od kterého vedla slavná alej sfing až Karnaku. Karnacký chrámový komplex je největším chrámovým areálem starověkého světa, stavěl se více než 2 000 let a můžete v něm vidět pozůstatky tří chrámů zasvěcených bohům Amonovi, bohyni Mut a Chonsuovi. Hlavní chrám je Amonův, jemuž dominuje síň s 134 gigantickými sloupy. Karnacký chrám ožívá každý večer po setmění světelnou show s podmanivou hudbou.
Tip: V Luxoru najdete také řadu muzeí, ať už hlavní Luxorské muzeum, kde uvidíte mumie králů, tak například Muzeum mumifikace (kde zjistíte, jak je „vyrobili“).
Výlet do Káhiry: Co vidět a kam zajít?
- Velké egyptské muzeum: Impozantní archeologické muzeum egyptské civilizace na ikonickém náměstí Tahrir patří k největším muzeím svého druhu na světě. Uvidíte zde například kompletní repliku Tutanchamonovy hrobky.
- Saladinova (Káhirská) citadela: Historické sídlo egyptských vládců bylo vybudováno ve 12. století za éry sultána Saladina. Dominantou citadely je mešita Muhammada Alího z 19. století. V areálu navíc navštívíte i rozsáhlé a velmi propracované Národní vojenské egyptské muzeum.
- Národní muzeum egyptské civilizace: Oproti novému Velkému egyptskému muzeu je toto zaměřeno ne tolik na nalezené artefakty, ale hlavně na mapování historie a egyptské kultury. Vystaveno je tu mimo jiné 22 mumií faraonů a jejich manželek.
- Koptské město: Historickou čtvrť Staré Káhiry už od 3. století př. n. l. obývají egyptští křesťané. Navštivte nádherné kostely, Babylonskou pevnost a Koptské muzeum s největší světovou kolekcí koptského umění.
- Mešita Al-Azhar: Asi nejkrásnější mešita celého Egypta byla postavena roku 970 a patří mezi nejstarší v Káhiře. Později se stala také součástí nejstarší univerzity světa.
- Islámská Káhira: Užijte si exotickou atmosféru bazarů a tržnic a projděte se okolo islámských památek. Početné mešity a minarety střídají malebná zákoutí, ale i nepořádek.
- Cairo Tower: Štíhlá betonová věž se tyčí do výšky 187 metrů a je tak nejvyšší vysílací věží v Egyptě. Cairo Tower slouží jako vysílač, restaurace a vyhlídková observatoř
Tip: Výlety z Káhiry
Okolí stále ještě současného hlavního města je ideální pro poznávací výlety k pyramidám v Gíze, Sakkáře či Dahšúru. Stejným směrem můžete vyrazit i do Údolí velryb Wadi El-Hitan, kde najdete stovky fosilií různých druhů velryb. Na východ směrem přes budoucí nové hlavní město pak láká k návštěvě Suez a Suezský průplav.
Výlet do Alexandrie
Dnes je nazývaná perlou Středomoří, ve starověku byla centrem helénistické civilizace. Najdete tu historické klenoty z období středověku, starověku i moderní doby, které vás naprosto okouzlí.
Co vidět v Alexandrii?
- Citadela Qaitbay: Majestátní pevnost z 15. století byla postavena na místě slavného Alexandrijského majáku, jednoho ze sedmi starověkých divů světa. Sídlí zde námořní a mořské muzeum.
- Bibliotheca Alexandrina: Moderní knihovnu Egypťané postavili na počest starověké Alexandrijské knihovny, která byla ve své době největší na světě. Ukrývá rozsáhlé sbírky knih, muzea, planetárium a výstavní prostory.
- Katakomby Kom el Shoqafa: Podzemní komplex z 2. století v sobě spojuje prvky egyptské, řecké a římské architektury kultury. Jedná se o největší řecko-římské pohřebiště v Egyptě.
- Palác Montaza: Palác z 19. století je postaven ve florentsko-osmanském slohu a je obklopen krásnými zahradami. Navštivte zde muzeum o dynastii Muhammada Alího užijte si úžasný výhled na Středozemní moře.
- Římský amfiteátr: Jediný amfiteátr svého druhu v Egyptě se nachází v samém srdci města. Objeven byl až v 60. letech 20. století.
- Pompeiův sloup: Největší triumfální sloup Římské říše mimo Řím a Konstantinopol byl postaven ve 3. století na počest císaře Diokleciána. Je součástí archeologického komplexu s pozůstatky Serapidova chrámu.
- Národní muzeum v Alexandrii: Prohlédněte si bohaté sbírky z dob faraonů, helénismu, byzantského a islámského období. Nejcennější jsou podmořské archeologické nálezy z potopeného města Herakleion-Thonis.
- Mešita Abú El-Abbáse Mursího: Mešita zasvěcená muslimskému světci El-Mursímu Abú Abbásovi ze 13. století ukrývá překrásné mozaiky a výzdobu. Impozantní exteriér zdobí čtyři kopule a minaret.
- Stanley Bridge: Pro krásné fotky si vyjdete na moderní most z přelomu 20. a 21. století s krásným výhledem na pobřeží Alexandrie.
- Královské muzeum šperků: V bývalém paláci princezny Fatmy al-Zahry můžete vidět sbírku nádherných klenotů a šperků, které patřily egyptským králům a královnám.
Tip: Na výlet do Alexandrie se vydejte například v případě, že se ubytujete v oblíbeném středomořském letovisku Marsa Matrouh. Návštěva Alexandrie bývá také součástí některých poznávacích zájezdů do Egypta, které zahrnují okruh po jeho nejzajímavějších místech .
Novodobá historie Egypta
Na egyptském pobřeží Středozemního moře se odehrávala jedna z nejdůležitějších bitev 2. světové války na území Afriky. Bylo to právě v El Alamein, kde dnes můžete poznat kus egyptské historie z jiného než starověkého období.
Po stopách 2. světové války
Roku 1942 se v El Alamein se střetly síly Osy s britskými jednotkami. Tuto událost připomíná expozice v El Alamein War Museum, kde si prohlédnete jak zbraně a válečná vozidla, tak uniformy, fotografie a historické dokumenty. Stejně tak můžete zajít na britský vojenský hřbitov Commonwealth War Cemetery s více než 7000 hroby padlých vojáků nebo na německý Deutsches Kriegsgräberstätte s 4200 hroby a monumentálním památníkem. Poblíž moře se pak nachází ještě italský památník s kaplí.
Další kouzla El Alamein
Oblast dnes žije nejen historií, ale patří i k turistickým lákadlům. Je známá pro nádherné bílé písečné pláže a čisté moře. Za pozornost stojí i nová část města s moderními mrakodrapy, relaxačním parkem Al Alamein Gardens a umělými lagunami a vodními kanály.
Tip: Ubytujte se v nedalekém letovisku Marsa Matrouh, kde je nabídka CK častější a ceny jsou velmi přátelské. Město je známo jako egyptský Karibik. Do El Alamein si pak můžete udělat poznávací výlet.
Dovolená s dětmi v Egyptě
Sníte o pohodové dovolené i se svými potomky, na které se nebudete muset o nic starat, užijete si koupání v moři, relax a děti dovádění v herničce, bazénu nebo na programu s animátory? Mrkněte na pobyty a dovolenou pro rodiny s dětmi v Egyptě. Těšit se můžete na stravu all inclusive, aquaparky i rozmanité atrakce pro děti.
Luxusní ubytování a all inclusive v Egyptě
Každou z těchto 5 hvězdiček si rozhodně zasloužíte. Chcete-li mít jistotu, že bude vaše ubytování po všech stránkách perfektní, zaměřte se na nabídku ubytování v luxusním hotelu v Egyptě. Resorty hned u moře s bohatým programem all inclusive, adults only hotely nebo naopak skvělá nabídka pro děti včetně miniklubu s českými animátory.
Praktické informace pro cestování do Egypta
Počasí v Egyptě: Kdy sem nejlépe jet?
Optimální doba k návštěvě Egypta je od října do dubna, kdy se průměrné denní teploty pohybují mezi 24 až 26 °C. Voda Rudého moře má okolo 23 °C. Léto je zde pro skutečné horkomily, zejména v Horním Egyptě totiž v červenci až září dosahují denní teploty až 40 °C (noční okolo 22 °C). Vedra se dají snést díky suchému pouštnímu větru, ovšem na pohodlné procházení mezi památkami to moc není.
Egypt a jazyky: Jak se domluvíte?
Úředním jazykem v Egyptě je arabština (především psané slovo), v ústní formě se používá ryze hovorová egyptská arabština. V turistických destinacích se ale domluvíte anglicky, v nejfrekventovanějších částech máte šanci také francouzsky a německy.
Měna v Egyptě a místní ceny
Jakou měnu vzít do Egypta? Platí se zde egyptskou librou (EGP) a drobnými piastry (PT). Přičemž 1 egyptská libra činí 100 piastrů. V turistických destinacích můžete místo egyptské měny platit i dolary nebo eurem. V hotelích, na letišti a v některých kamenných obchodech není problém platit kartou, ovšem na tržištích či výletní lodích uznávají pouze hotovost.
Jaký je čas v Egyptě?
Časové pásmo v Egyptě je GMT+2. To znamená, že zde oproti Česku o 1 hodinu víc. Časový posun v Egyptě vás tedy nijak zvlášť nerozhodí.
Bezpečnost v Egyptě
O svou bezpečnost se na dovolené v Egyptě bát nemusíte, zvláště v turistických destinacích. Například bezpečnost v Marsa Alam a Hurghadě je na opravdu vysoké úrovni. Dle Ministerstva zahraničních věcí není doporučeno cestovat jen na sever Sinajského poloostrova nebo na západní hranici s Libyí. Oblast Velké Káhiry je pak vhodná k cestám spíše s průvodcem nebo s CK.
Požadavky pro cestování do Egypta
Ke vstupu do země je potřeba vízum. Turistické vízum s platností 1 měsíc zakoupíte buď po příletu na letiště v Káhiře, Hurghadě nebo Marsa Alam, případně předem při objednání zájezdu nebo prostřednictvím webového portálu e‑Visa.
Pozor: Váš pas musí být platný ještě minimálně půl roku po vstupu do Egypta. Zkontrolujte si proto doklady s dostatečným předstihem před odletem či koupí zájezdu.