Uhličitá koupel
Koupel je vhodná při léčbě vysokého tlaku a poruch prokrvování horních a dolních končetin. Klient ve vodě sedí klidně, hlava 15–20 cm nad hladinou, aby neinhaloval kysličník uhličitý. Teplota vody by měla být maximálně 34 °C.
Správně provedená koupel se většinou projeví lehce červeným zabarvením kůže. Klient v ní nesmí pociťovat chlad (kromě úvodní 1 min.).
Vstřebávání oxidu uhličitého má za následek roztažení cév a tedy silné prokrvení pokožky. Vytváří perličkový efekt. Zvýšené množství kyslíku v krvi napomáhá k dokonalému prokrvení pokožky, svalstva a dochází k zásobení všech orgánů včetně mozku dobře okysličenou krví. Výsledkem tohoto procesu je povzbuzení imunitního systému a rychlejší hojení jizev.
Uhličitá koupel se využívá při léčbě ischemických a kardiovaskulárních chorob a k zlepšení stavů po infarktu myokardu. Nedoporučuje se u horečnatých onemocnění, infekcí a srdeční dekompenzaci.
Koupel je možné aplikovat 3× až 4× týdně. Při koupání je nutné udržovat hlavu nad okrajem vany, aby nedošlo k vdechnutí plynů.
Hořečnatá koupel
Živá magnéziová sůl je ideální prostředek pro využití v balneoterapii jako tzv. „hořečnatá koupel“.
Lze ji použít ve formě celotělových a lokálních koupelí nebo jako nasycený roztok k obkladům. Do vany s vodou o teplotě 38–45 °C přidáme cca 250–450 g soli (na cca 100 l vody). Doba koupele by neměla přesahovat 25 minut, a poté následuje opláchnutí čistou vodou bez užití mýdla či jiného saponátu, poté se doporučuje klid na lůžku. Optimální složení minerálních látek v této soli napomáhá buňkám zlepšit látkovou výměnu a přispívá k celkové regeneraci, působí antialergicky a dezinfekčně. Hořčík (magnézium) ovlivňuje srdeční činnost a všeobecně svalové kontrakce, ochraňuje nervový systém, je známý jako protistresový iont, pomáhá tělu efektivně využít některé důležité vitamíny. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří zejména banány, mandle, obilí, tmavá listová zelenina či ořechy. Běžnými příznaky nedostatku hořčíku v lidském těle jsou křeče v lýtkách a stehnech, bolest hlavy a závratě.
Hořčík také podporuje funkci nervů a svalů, dále reguluje srdeční činnost a mírní deprese. V případě jeho vyčerpání se dostavuje podrážděnost, nespavost, náladovost, arytmie a poruchy trávení.
Hořečnatá koupel má kromě funkce doplnění hořčíku do organismu mnoho dalších příznivých účinků na organismus. Indikuje se například při kožních problémech, revmatismu a artritidě, cévních a nervových problémech, kardiovaskulárních onemocněních a řadě dalších potížích.
Kyslíková koupel
Kyslík je jako jeden z mála prvků pokládán za dárce života a mládí. Bez něj prostě žít nemůžeme. Jeho nedostatek v tělě je většinou způsoben nadměrnou spotřebou při stresu nebo špatným ovzduším.
Kyslíková koupel vytváří jemné kyslíkové bublinky, které obalují při koupeli pokožku. Prostřednictvím kapilár pokožky obohacuje kyslíkem celé tělo a mozek. Ocení to zejména lidé se špatně prokrveným sedacím svalstvem v důsledku sedavé práce za stolem nebo za volantem. Při pravidelném používání dochází k postupnému vyplavování odpadních látek, zejména ze starých zánětlivých ložisek a k jejich emitaci z těla.
Přináší relaxaci a uvolnění.
Koupel jódobromová
Vhodná na nemoci nervové, pohybové, gynekologické, kožní.
Ve vodě o teplotě 36–38 °C se rozpustí minimálně 250 g jódobromové soli (vznikne jódobromová solanka). Ve vodě setrváte po dobu 10–20 minut. Při koupeli se nepoužívá žádná kosmetika a po ukončení se nesprchujete. Následuje suchý zábal do prostěradla a deky po dobu alespoň 10 minut.
Pod vlivem jódobromové soli se zintenzivňuje proces iontové výměny mezi lidským tělem a koupelí. Dochází k vylučování toxinů a produktů metabolismu.
Při lokální aplikaci jodobromové vody na kůži se jod chemicky váže na kožní kryt. Vytváří se přitom tzv. jodové depo, jež je vodou nesmyvatelné. Z něho se poté jod vstřebává do organismu.
Jodobromová voda změkčuje vazivové struktury, uvolňuje svalové kontraktury, zlepšuje prokrvení tkání a orgánů, zmírňuje akutní i chronické zánětlivé procesy, zklidňuje kožní defekty. Díky vazodilatačnímu účinku a vlivu na pojivo snižuje krevní tlak (mírněji než CO2) a výrazně zvyšuje vstřebávání zánětlivých výpotků. Spolu s vlivem termoterapie při zevní balneaci (při aplikaci koupelí nebo obkladů) působí také výrazně analgeticky, zmírňuje spasticitu svalů. Lázeňská léčba s pomocí jodobromové vody podporuje imunitní procesy, má příznivý účinek na celkovou kondici, motoriku a funkci periferního i centrálního nervového systému
Jódobromová sůl napomáhá při:
-
po úrazových stavech pohybového ústrojí, po zhmožděninách, krevních podlitinách, zlomeninách, proleženinách
-
gynekologických onemocněních, zánětech vaječníku nebo dělohy, klimakteriu, inkontinenci, premenstruačním syndromu
-
hypertenzi (vysoký krevní tlak),
-
revmatických onemocněních, artróze, Běchtěrevově chorobě,
-
respiračních onemocněních – chronických zánětech horních cest dýchacích, astmatu, chronické rýmě, rozedmě plic a pneumokonióze (zaprášení plic – onemocnění plic vznikající po vniknutí minerálního prachu, který vyvolává chronické zánětlivbé změny na plicích
-
urologických zánětech
-
kožních onemocněních (lupénka, ekzémy, ichtyóze, akné, atopických dermatitidách, pocení, nepříjemném tělesném pachu, celulitidě)
-
při poruchách spánku, nedostatku jódu, únavě a stresu
|