Ztráta blízkého člověka bolí. Podpořte činnost Poradny Vigvam, která dětem a jejich rodinám pomáhá tuto bolest zpracovat.
Smrt je součást života. Všichni to víme, ale přesto je pro pozůstalé často velmi těžké se s ní vyrovnat, a to zejména v případě, že přijde náhle. A ještě těžší může být situace pro děti, které nevědí, jak ji pochopit a jak bolest, kterou prožívají, zpracovat. Pro děti a jejich rodiny, které potkala tragická ztráta blízké osoby, je tu Poradna Vigvam, jejímž cílem je pomoci vypořádat se s novou situací a zabránit rozvoji traumatu nebo komplikovaného truchlení.
Rodiny, které se na poradnu obracejí, mají nejčastěji zkušenosti se sebevraždou, nehodou nebo dlouhodobou nemocí. Ročně přijde o blízkou osobu až 6600 dětí, u 660 z nich hrozí, že situace ovlivní jejich další vývoj, pokud smrt nezpracují s odbornou pomocí. Hrozí užívání návykových látek, rozpad rodinných vztahů, sebepoškozování, deprese, šikana, izolace aj.
Jak s dětmi mluvit o smrti? Přečtěte si rozhovor
Podpořte činnost poradny a přispějte na podpůrné skupiny či krizovou terapii pro děti i dospělé. Poslat můžete 100, 200 nebo 300 Kč, celou vybranou částku dostane Vigvam. Děkujeme, že pomáháte!
Jak Vigvam pomáhá?
Vigvam se snaží zmírnit dopady tragické situace a zamezit rozvoji negativních dopadů. Jejich klienti jsou děti z běžných fungujících rodin, které ztratily důležitého člověka (máma, táta, sourozenec) a bez odborné pomoci nejsou schopné se se situací adekvátně vyrovnat. Pomáhají ale samozřejmě i dospělým a pořádají kurzy pro odbornou i laickou veřejnost na témata Jak s dětmi mluvit o smrti, Jak zvládat vlastní emoce apod.
-
Podpůrná dětská skupina je pro děti ideální forma zpracování tragické události. Děti jsou v bezpečném prostředí vrstevníků se stejným osudem a můžou otevřeně projevovat všechny emoce, které jinde potlačují. Sdílejí svůj příběh, aniž by se bály, že někoho šokují. To přináší obrovskou úlevu.
-
Podpůrné skupiny pro dospělé umožňují rodičům strávit čas s dospělými s podobným osudem, myslet chvíli sami na sebe a inspirovat se, jak situaci zvládají ostatní.
-
Krizová terapie je rychlá forma pomoci, která umožňuje dětem i dospělým zpracovat bolestivou ztrátu vlastním tempem a přitom stále zůstat v kontaktu. Setkání probíhají na jednom místě, ve stejnou dobu, dospělému a dítěti se však věnují 2 terapeuti. Děti se tak mohou soustředit na své vlastní prožitky, nikoli na dospělého, k čemuž jinak mívají tendence.
Další informace najdete na facebooku a instagramu. O tom, jak děti prožívají smrt blízkého, mluvila terapeutka a ředitelka Vigvamu Sylvie Stretti v DVTV.