Je opravdu štěstí, že se Jan Kašpar narodil právě v Pardubicích. Jsou totiž tak krásné, že je chtěl vidět i shora.
Letadla patří k Pardubicím stejně neodmyslitelně jako třeba perník. A díky komu? Díky zdejšímu rodákovi Ing. Janu Kašparovi, prvnímu aviatikovi, který proslul přeletem trasy Pardubice – Velká Chuchle. Seznamte se v Leteckém muzeu s jeho životem i historií letectví na Pardubicku jako takovou. V muzeu však nemusíte být jen pozorovateli, sami se prostřednictvím virtuální reality můžete „vznést do oblak“.
Tip na dárek: Leží váš tatínek, dědeček nebo bratr v knihách o letadlech? Zná kdejaký model a chodí na letecké dny? Věnujte mu vstupenku a proměňte ho zase v malého kluka, kterému se nadšením rozzáří oči.
Obdivovat budete opravdu pozoruhodné stroje. Například slavný letoun bratří Wrightů nebo Kašparův Blériot – vše letuschopné repliky vůbec prvních letadel, která se kdy vznášela po obloze. Muzeum se ale věnuje i pozdějším etapám, třeba působení Luftwaffe na pardubickém letišti, a současnosti.
Otestováno mama blogerkou
Do muzea se vydala i blogerka I love cake a s sebou vzala i své dva syny: „Moji kluci si spolu vlezli do repliky německého pozorovacího a bombardovacího letounu z 1. světové války, kde je i pistol, a už to jelo. A přesně tohle je pro mě jako rodiče největší plus celého muzea. V jednu chvíli jsme si celá skupina vlezla do starého vojenského letadla a vevnitř jsme sledovali dokument, opět s bohatým vyprávěním a komentováním průvodce.“
A až se dostatečně vynadíváte na zaparkované stroje a dostanete chuť také se proletět, sedněte do simulátoru, kde zažijete pocity opravdového pilota. Na výběr je 20 letadel, je jen na vás, jestli „do oblak vzlétnete“ na historickém dvouplošníku, v moderní stíhačce nebo dopravním letadle.
Létat tu mohou i děti od 6 let, obtížnost ovládání se jim dá přizpůsobit. A je tu vše, co k cestě vzhůru potřebujete: knipl, pedály, plynová páka a sedačka KK-1, která byla třeba i v letounech Mig-15.